Hotele na Wakacje

Wycieczki rezerwacja online zarezerwuj wycieczkę wakacje weekend wyjazd - Bułgaria

Bułgaria - wbierz krainę geograficzną którą chcesz odwiedzić:

Bułgarskie wybrzeże Morza Czarnego »

Bułgaria - miejscowości

Bułgaria położona jest we wschodniej części Półwyspu Bałkańskiego i jest dzięki przyjemnemu, umiarkowanemu klimatowi pewnym słonecznie miejscem urlopowym. Dzięki fascynującej przyrodzie w głębi kraju, poruszającej historii czy też pulsującym życiem metropoliom na przepięknym wybrzeżu Morza Czarnego, Bułgaria ma dla każdego wczasowicza coś do zaoferowania.

Bułgarskie wybrzeże Morza Czarnego
Długie na prawie 400 km wybrzeże Morza Czarnego, nazywane również bułgarską riwierą, jest jednym z ulubionych miejsc urlopowych wśród turystów. W lecie panują tutaj optymalne warunki na spędzenie udanego urlopu: słońce, ciepły śródziemnomorski klimat, wielokilometrowe złote plaże piaszczyste i atrakcyjne hotele. Ponadto wywierająca wrażenie przyroda z romantycznymi miejscowościami przybrzeżnymi i zielono porośniętymi górami - wybrzeże Morza Czarnego oferuje wszystko, czego pragną dusze urlopowiczów.

Bułgaria - kuchnia regionalna

Bułgarska kuchnia jest pełna urozmaiceń, zaczynając od wiejskich, ciężkich dań poprzez kuchnię orientalną aż po dania bardzo ostre. W codziennym jadłospisie znajdują się przede wszystkim zupy i jogurty. Przed posiłkiem Bułgarzy piją chętnie owocowy sznaps podczas gdy do obiadu piją regionalne wina, najczęściej czerwone. Kuchnia bułgarska znajduje się pod dużym wpływem europejskim i orientalnym, szczególnie duży wpływ wywierają kraje sąsiadujące jak Grecja i Turcja. Pomimo, iż w Bułgarii znajduje się dużo rzek bogatych w ryby, w kraju tym jedzone jest chętniej mięso niż ryby. Ulubione dania to zupy, "pitka" (znany chleb) jedzony z ziołami i dania z chili. Za danie narodowe uchodzi "szopska sałata", w której skład wchodzą pomidory, ogórki, por i ser owczy. Również "Kebapczeta", mocno korzenne szyszki z mięsa mielonego opiekane na rożnie jak i "Kjufteta" z rusztu znajdują się w każdym jadłospisie. Podczas Wigilii serwowanych jest nawet 9 różnych dań m.in. tradycyjny chleb pieczony z monetą. Ten, kto ją znajdzie, ten będzie miał dużo szczęścia w nadchodzącym roku.

Bułgaria - kutlura

Historia Bułgarii liczy sobie ok. 7.000 lat, o czym świadczą ruiny, muzea i historyczne zabytki, które można podziwiać w całym kraju. Ludy z epoki kamienia łupanego pozostawili w całym kraju swoje ślady, a w Parku Narodowym Pirin można oglądać jaskinie, źródła wód mineralnych i wodospady. Różne narody zamieszkiwały i ukształtowały obraz tego kraju i jego kulturę, m.in. Trakowie, starożytni Grecy, Rzymianie, Turcy (19 w.) a na koniec Sowieci (do 1989). Kultura Bułgar odzwierciedla się w muzyce ludowej, która pomogła bułgarskiej ludności wyrazić swój smutek i nadzieję podczas panowania Turków i przypomnieć sobie lepsze czasy. Obecnie piosenki folklorystyczne śpiewane są w imponujący sposób przez kobiece chóry. Również tradycyjne tańce i stroje ludowe zostały zachowane po dziś dzień. Wyroby ręczne jak np. wyroby z mosiądzu, drewna czy garncarstwo stanowią dla turystów wspaniałe pamiątki z urlopu. W Bułgarii można podziwiać ruiny twierdz z ostatnich 3.000 lat jak również zabytki kulturalne, z których niektóre wpisane zostały na listę światowego dziedzictwa UNESCO jak np. Cerkiew Bojana czy Monastyr Rilski. W dużych miastach panuje ożywione życie kulturalne dzięki teatrom, koncertom i operom, w którym wystawiane są także sztuki baletowe. Na terenach wiejskich w dalszym ciągu praktykowane są liczne zwyczaje i rytuały. I tak np. post rozpoczyna się wielką procesją, podczas której mężczyźni zakładają kostiumy zwierząt i przechodzą przez okoliczne wioski.