Hotele na Wakacje

Jak wybrać i kupić aparat cyfrowy

Sprawdzone przez Coroner.pl
data: 2006-22-06 | kategoria: Fotografia cyfrowa
Rezerwacja hoteli
Od pewnego czasu aparaty cyfrowe święcą triumfy. Powoli do lamusa odchodzą aparaty tradycyjne, te które do zapisu zdjęć używają kliszy. Trudno nie zgodzić się z tym, że aparat cyfrowy jest znacznie lepszy od tradycyjnego. Ceny aparatów cyfrowych systematycznie spadają a ich możliwości...

No właśnie, możliwości aparatów cyfrowych. Są osoby które ciągle zmieniają aparaty, kupują coraz lepsze, droższe. Zapytam się po co? Jesli jest im to potrzebne, wykorzystają wszystkie funkcje – ich sprawa. Nas jednak interesuje coś innego.

Chcemy mieć aparat, który pozwoli nam utrwalić nasze wrażenia z wakacji. Czy musi on być koniecznie drogi? Czy musi być wyposażony w tysiące niezbędnych funkcji? Nasz aparat ma robić zdjęcia. I co najważniejsze, to mają być nasze zdjęcia, które mają się nam podobać. Nie warto więc szukać coraz to nowocześniejszych aparatów, gdyż ich obsługa może nas skutecznie zniechęcić do robienia zdjęć. Być może aparat z tysiącem przełączników i milionem opcji robi na kimś wrażenie ale my mamy nim robić zdjęcia a nie wrażenie.

Ja osobiście używam starego już aparatu firmy HP model photosmart 720 i jestem z niego zadowolony. Robi bardzo ładne zdjęcia i na allegro można kupić go nawet za 300 zł. Jak pisałem, na moje amatorskie fotografowanie wystarcza w zupełności. Zdjęcia, nawet po wywołaniu w dużym formacie prezentują się bardzo dobrze.

Oczywiście nie musisz od razu kupować takiego aparatu – wszak technika od czasu kiedy ja go kupiłem poszła znacząco do przodu. Zapewne jednak chcesz wiedzieć jakie minimalne wymagania powinien spełniać aparat fotograficzny aby można było chwalić się zdjęciami. Zdjęciami nagranymi na płycie lub tradycyjnie wywołanymi na papierze.

Kupujemy aparat – na co zwrócić uwagę

Najważniejsza jest rozdzielczość matrycy. Zazwyczaj podawana jest w megapikselach. Powyżej 8 MBP amator nie zauważy różnicy. 4 MBP są wartością optymalną. Mój HP ma 3,3 MBP i jak już wiesz, jestem z niego zadowolony. Im więcej megapikseli tym aparat jest droższy.

Obiektyw. Wiadomo, że kiepski obiektyw pozwala na robienie kiepskich zdjęć. Warto zainteresować sie obiektywami renomowanych firm choć... Moim zdaniem wystarczy upewnić się, że obiektyw jest szklany a nie plastikowy. Gdyż każdy szklany obiektyw będzie robił lepsze zdjęcia niż plastikowy. Warto też zwrócić uwagę jak zabezpieczony jest obiektyw przed zabrudzeniem. Czy automatyczną klapką – to nam odpowiada. Czy może ręcznie – to troszkę mniej. Jeśli obiektyw jest chowany, warto zwrócić uwagę na to jak precyzyjny jest mechanizm. Ważne jest to zwłaszcza przy funkcji ZOOM

Czarodziejski ZOOM UWAGA ZOOM jest konieczny, ale WAŻNE – musi to być ZOOM OPTYCZNY a nie cyfrowy! Z ZOOMu optycznego będziemy często korzystać, to takie coś co odpowiada, w skrócie, za oddalanie i przybliżanie obiektu. ZOOM optyczny działa na takiej samej zasadzie jak w tradycyjnych aparatach.

Klisza ale cyfrowa. W aparatach cyfrowych do przechowywania zdjęć używana jest pamięć Flash. Można ją wielokrotnie zapisywać i kasować. Są różne rodzaje pamięci ale powiem tylko jedną rzecz. Im większa pojemność tym więcej zdjęć się zmieści. I będą w lepszej rozdzielczości. Warto też sprawdzić jaką maksymalną wielkość pamięci obsługuje dany aparat. Bo może to być np. tylko 128 MB. Wtedy wystarczy kupić dwie lub trzy kości po 128 MB i zdjęcia z tygodniowej wyprawy zmieszczą się bez trudu.

Zasilanie. Aparat cyfrowy potrzebuje do sprawnego działania prądu i to sporo. Niektóre z nich zasilane są za pomocą specjalnych akumulatorów lub baterii AA. Baterie AA są wygodne gdyż w każdej chwili możemy kupić nowe i wymienić te które się wyczerpały. Najlepiej jednak zaopatrzyć się w akumulatorki NiMH które są wielkości takiej jak baterie AA. Minimalna pojemność akumulatorów to 1000mAh ale lepiej jest kupić akumulatorki o większej pojemności. Mogą to być akumulatorki z przedziału 1600-2000mAh. Najlepiej kupić to najlepiej dwa komplety, aby w każdej chwili mieć zapas bez konieczności ładowania. oczywiście do akumulatorków powinniśmy mieć ładowarkę – ale ją można kupić w każdym sklepie z takimi urządzeniami.

Wyświetlacz LCD – pozwala na podgląd robionych i zrobionych zdjęć. Bardzo przydatny, pozwala na natychmiastowe wykasowanie zdjęć, które naszym zdanie się nie udały.

Menu aparatu – im prostsze tym lepsze i najlepiej w języku którym świetnie władamy.

Kopiowanie zdjęć do komputera. Jest to jedna z bardziej czasochłonnych czynności. Warto zwrócić uwagę aby aparat komunikował się z komputerem przez port USB lub FireWire. Warto rozważyć zakup czytnika kart flash do komputera. Wtedy wyciągamy pamięć z aparatu, wsadzamy do czytnika i system widzi to jako kolejny dysk. Takim sposobem zdjęcia kopiuje się najszybciej.

Oprogramowanie – zazwyczaj dołączane jest do aparatu i każdy korzysta z tego co lubi. Ja nie znam sie na grafice, więc używam czegoś prostego a zarazem bardzo skutecznego. IrfanView [LINK] jest doskonałym programem, przy pomocy którego możemy oglądać zdjęcia, zmieniać ich wielkość itd. Ma dużo opcji i jest darmowy.

To taki skromny artykuł, który może rozjaśni troszkę sytuację wszystkim, którzy noszą się z zamiarem zakupu aparatu cyfrowego. Nie popadajmy w paranoje techniczną :) i nie kupujmy najdroższych aparatów. Aparat ma służyć do robienia zdjęć. Lekko, łatwo i przyjemnie. Dlatego proponuje: wybierz taki aparat, który odpowiada Tobie i spełnia te kryteria które podałem. To cała tajemnica zakupu dobrego aparatu. Już za 300 zł możesz mieć naprawdę dobry aparat.

Re: Jak wybrać i kupić aparat cyfrowy | 2007-05-12 15:16:48 | ~miki

jest ok

Re: Jak wybrać i kupić aparat cyfrowy | 2007-05-13 17:30:46 | ~Geratius

jak dla mnie bardzo dobry artykuł. wiele mi to wyjaśniło i przejrzysty, fajnie się czyta. pozdrawiam!:)

Re: Jak wybrać i kupić aparat cyfrowy | 2007-05-17 14:02:05 | ~homointernetus

Dobry teks. Autor trafił w samo sedno.Producenci manią ludzi bajerami i naciągają na rzeczy z których i tak nie będą korzystać.Szczerze i na temat.

Re: Jak wybrać i kupić aparat cyfrowy | 2007-05-17 15:40:32 | ~Billie188

Świetny tekst napisany językiem, który wszyscy rozumiemy. Wiele mi to rozjaśniło :)

Re: Jak wybrać i kupić aparat cyfrowy | 2007-05-21 11:48:37 | ~Ania

Jestem niezwykle wdzięczna za ten komentarz> w prosty i ciekawy sposób opisane to czego bardzo chciałam sie dowiedzieć, gdyż noszę się z zamiarem zakupu aparaty cyfrowego. Teraz wiem na co mam zawracać uwage i czym sie kierować przy zakupie "cyfrówki". Dla żartu powiem , że jestem blondynką, ale...

Re: Jak wybrać i kupić aparat cyfrowy | 2007-05-21 20:50:45 | anka

dzięki za wyrazisty iartykuł . mam zamiar kupić aparat cyfrowy Canon 400D. Czy możecie coś o nim powiedzieć.

Re: Jak wybrać i kupić aparat cyfrowy | 2007-06-15 09:56:54 | ~poprostu

czyta sie bardzo przyjemnie ! prosty :d OGOLNIE POZYTYWNY ARTYKUŁ !

Re: Jak wybrać i kupić aparat cyfrowy | 2007-09-19 08:39:55 | ~Obserwabla

Dziękuję bardzo ze ten artukuł, bardzo mi pomógł. Pozdrowienia dla autora:)

Re: Jak wybrać i kupić aparat cyfrowy | 2007-10-29 18:03:07 | ~Amon

Świetnie opisane na co zwrócić uwage. O wiele bardziej ułątwi to zadanie kupna cyfrówki. Respect

Re: Jak wybrać i kupić aparat cyfrowy | 2007-12-09 08:11:09 | ~czarna17

no i zgadzam się z tobą. Tylko teraz jak namowic rodzicow aby kupili mi taki aparacik? ;> oO'.

Re: Re: Jak wybrać i kupić aparat cyfrowy | 2009-02-17 12:58:14 | ~xd

siedze na leki i koles mi kazal czytac o aparatach cyfrowych bardzo dobry artykul

Re: Jak wybrać i kupić aparat cyfrowy | 2010-02-14 18:23:25 | ~Sj

Nie zgodze sie z tym ze pixele są najwazniejsze.chwyt marketingowy

Mala uwaga | 2010-02-27 20:34:59 | ~Rafal

Najważniejsze Megapiksele?? To jakieś bzdury. Fakt rozdzielczość matrycy jest bardzo ważna, ale przecierz zwykłemu użytkownikowi nie potrzebne są olbrzymie rozmiary wywoływanych zdjęć. Według mnie to najważniejszy jest rozmiar matrycy. Z duża ilością Mpx a małą matrycą wychodzą gorsze zdjęcia niż...

Re: Mala uwaga | 2010-10-12 21:04:59 | ~www

Czasem oglądam w necie fotki 12MPix (i to robione w pełnym słońcu!), które zmniejszam do 4MPix bo dopiero poniżej spada jakość. Cóż z tych megapikseli skoro na matrycę pada rozmazany obraz z kiepskiego obiektywu, a poza tym matryca szumi nawet przy ISO 100.

Re: Jak wybrać i kupić aparat cyfrowy | 2010-09-01 21:55:26 | ~majkel

moim zdaniem zapomniano o jednym - osobiście uważam, że jeśli już kupujemy aparat trochę lepszy od typowego "kieszonkowego" kompaktu to warto zwrócić uwagę na to czy posiada on wizjer ułatwia to robienie zdjęć gdy świeci mocne słońce a poza tym pozwala zaoszczędzić dużo energii szczególnie w...

Re: Re: Jak wybrać i kupić aparat cyfrowy | 2011-07-15 14:45:21 | ~Karborek

Ja zakupiłem sobie lustrzankę Canona w winmar.pl i jestem z niej zadowolony. Robi naprawdę świetne zdjęcia, to był dobry wybór.